2002 kronika nieustannej kreacji od urodzenia do dzisiaj

TEATR W KAŻDEJ WIOSCE 

„prawdopodobnie jedyny taki projekt w Polsce, swój początek ma w 2002 roku. Jego celem jest angażowanie w kulturę dzieci i młodzieży poprzez tworzenie zespołów teatralnych we wszystkich miejscowościach gminy Tarnowo Podgórne posiadających świetlice /obecnie 11 zespołów/. Od października do maja młodzi teatromani spotykają się na cotygodniowych, dwugodzinnych próbach. Opiekunem każdej grupy jest instruktor –czasem nauczyciel, czasem wychowawca przedszkolny, czasem aktor czy kierownik literacki zawodowego teatru . Nad całością projektu czuwają koordynatorzy, którzy inspirują małych artystów do realizacji własnych, autorskich spektakli a także  opracowują scenariusze dramaturgów piszących dla dzieci i młodzieży. Raz w miesiącu prowadzą zajęcia warsztatowe i udzielają fachowych i niezbędnych przy realizacji przedstawienia wskazówek i rad. Ze wszystkimi zespołami współpracują: scenograf, choreograf oraz kompozytor, którzy podczas spotkań warsztatowych rozwijają wyobraźnię plastyczna, ruchową, muzyczną małych artystów oraz uwrażliwiają je na przeróżne elementy TEATRU. Uczestnicy projektu, oprócz corocznego  finału, gdzie konfrontują swoje umiejętności pracy w zespole teatralnym  mają dodatkowe okazje spotkań integracyjnych – spotkania wigilijne i zaduszkowe, wyjazdy do profesjonalnych teatrów a także wyjazdowe warsztaty artystyczne. W sumie w projekcie bierze udział corocznie ok. 120 młodych aktorów w wieku 4-17 lat. TEATR W KAŻDEJ WIOSCE współtworzą artyści związani z Poznańską Fundacją Artystyczną, którzy zapewniają opiekę merytoryczną projektu.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ MUZYKI  

Muzyka Bliska I Daleka –  koncert dla młodzieży  w wykonaniu studentów poznańskich szkół artystycznych, zespołu Mała Wielkopolska, kapeli ludowej PSM I st. w Zbąszyniu, R. Bazarnik, E. Piniuta, W. Franczyk i inni…Koziołkowe Granie – na skrzypcach, kozłach , dudach i klarnecie…Niech Gra Muzyka – salon muzyczny. Współpraca z Centrum Kultury Zamek, Centrum Sztuki Dziecka, Akademią Muzyczną im. I. J.  Paderewskiego,  Polską Sekcją ISME

DZIEŃ DOBRY SZTUKO KONFRONTACJE TEATRÓW DZIECIĘCYCH I MŁODZIEŻOWYCH POWIATU POZNAŃSKIEGO 

KONFRONTACJE  to wstęp do przygody ze SZTUKĄ . To spotkania dzieci i młodzieży z TEATREM. To  możliwość zaprezentowania swojej WYOBRAŹNI .Mamy nadzieję, że nieskrępowana aktywność twórcza młodego artysty oraz potrzeba  osobistego kreatywnego opisania świata, poparta dużą dawką humoru i autentycznej zabawy zaowocują przestawieniami oryginalnymi w formie, ważnymi w treści i przesłania oraz  prowokującymi do rozważań o kondycji MAŁYCH I DOROSŁYCH.

Organizatorzy –Ośrodek Kultury Gminy Suchy Las i Poznańska Fundacja Artystyczna.. Uczestnicy-dzieci i młodzież w wieku 7 –16 lat działające w zespołach i kołach teatralnych w szkołach podstawowych, gimnazjach, placówkach opiekuńczo-wychowawczych i ośrodkach kultury na terenie Powiatu Poznańskiego

 JAZZ ZA ZŁOTÓWKĘ –współorganizacja koncertów młodych grup jazzowych i folkowo- jazzowych na Dziedzińcu Zamkowym.

 LATO DLA DZIECI  współorganizacja spektakli teatralnych na Dziedzińcu Zamkowym -około 1800 uczestników w wieku 2 – 12 lat z Poznania, województwa wielkopolskiego i lubuskiego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four × 2 =