INTERTEATR
Tworzymy i promujemy platformę dedykowaną sztuce nieprofesjonalnej znaczoną poszukiwaniem, eksperymentem, nowoczesnością i niekomercyjnością. Powstaje przestrzeń specyficzna, unikatowa w skali Polski, sfera możliwości konfrontacji sztuki nieprofesjonalnej, obszar wymiany doświadczeń warsztatowych, terytorium korzystające z dobrodziejstw własności intelektualnej, miejsce żywe i otwarte. Realizatorzy projektu zakładają osiągnięcie długofalowych efektów w środowisku i mentalności uczestników projektu, niezależnych od zakończenia zadania. Kształtując młode charaktery i postawy społeczne przewartościowujemy myślenie o sztuce amatorów jedynie jako rozrywce i wypełnieniu wolnego czasu.
Teatr Dla Najmłodszych ATOFRI Beaty Bąblińskiej i Moniki Kabacińskiej operując poetyckim obrazem wprowadza najmłodszego widza w świat teatru na całym świecie.
Działalność TEATRU ATOFRI jest głęboko wpisana w potrzeby poznańskich widzów- grupy odbiorców – dzieci w wieku 1-6 lat oraz rodziców i opiekunów odwiedzających teatr. W 2022 r. dzieci najmłodsze otrzymały przedstawienia przystosowane do ich możliwości percepcyjnych. Prezentowano także spektakle teatralne dla naszych widzów na Scenie Wspólnej i w Muzeum Archeologicznym -dla regularnej publiczności i dla dzieci niepełnosprawnych w ramach cyklu „Teatr Otwarty” oraz wyemitowano spektakle w wersji online, które nie mogły uczestniczyć w spektaklach na żywo.
DZIEŃ DOBRY SZTUKO Festiwal Młodego Teatru Wielkopolski z honorowym patronatem Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego
Efektem działań związanych z prowadzonym zadaniem są wartości trwałe i rezultaty jakościowe -objęcie opieką artystyczną najmniejszego twórcy i odbiorcy Teatru w Wielkopolsce – dzieci i nastolatków ze szkół podstawowych oraz młodzieży ze szkól ponadpodstawowych, prezentacja dorobku artystycznego „teatru młodego”, promocja oryginalnych widowisk opisujących świat rówieśników językiem sztuki współczesnej, stymulacja młodego człowieka w kierunku kreowania postaw twórczych, aktywnych, pobudzających do działania świat rówieśników, szkoły i rodziny, nieszablonowe rozwiązania sceniczne, niebanalność oprawy plastycznej, adekwatne do formy spektakli stosowanie środków audiowizualnych to dominujące elementy prezentowanych przedstawień. Promując teatr oparty na literaturze -klasyczny w treści, a także nowoczesny w formie, korzystający z możliwości współczesnych technik przekazu, posługujący się własnym scenariuszem, dbający o zapewnienie przestrzeni dla twórczej zabawy i eksperymentu artystycznego przyczyniający się do do indywidualnego opisu trudnej rzeczywistości młodego człowieka. Spektakle prezentowane na festiwalu to przede wszystkim takie, które odwołują się do nurtu teatru autorskiego korzystającego z technik audio i video, pisanego własnym doświadczeniem, nowocześnie interpretującego klasykę. Festiwalowe spektakle to zwrot ku potrzebom zbuntowanego młodego człowieka, to promocja kreatywnych działań artystycznych. Popularyzujemy interaktywny odbiór sztuki poprzez aktywny udział dzieci i młodzieży w działaniach artystycznych wśród rówieśników. Sytuacja epidemiologiczna nie pozwoliła zorganizować także w tym roku prezentacji przedstawień „na żywo” z udziałem zaproszonych grup teatralnych. W tegorocznej edycji powtórzyliśmy możliwość wzięcia udziału w internetowym głosowaniu na najlepszą spektakl w każdej kategorii wiekowej. Uruchomiliśmy kanały internetowe do głosowania na swoje „typy”. Do konkursu zakwalifikowanych zostało 20 spektakli z poszczególnych kategorii
JURY FESTIWALU w składzie Julia Szmyt –reżyserka, coach, realizatorka projektów w przestrzeni teatru i filmu Monika Belau –aktorka, reżyserka, performerka, instruktorka teatralna, Mariusz Adamski–aktor Artur Szych–aktor, instruktor teatralny, realizator projektów edukacyjnych i artystycznych, Marek Cyris–aktor, reżyser, instruktor teatralny po obejrzeniu finałowych prezentacji przyznało następujące nagrody i wyróżnienia
Grand Prix –WOJCIECHA w kategorii I szkół podstawowych Teatr NOCNE MARKI ze Szkoły Podstawowej „Jedność” w Gostyniu za zabranie widza w cudowny świat wyobraźni, pełen energii, zespołowości, naturalnej ekspresji i zabawy w spektaklu „Nocne Marki. Na strychu”.
Grand Prix –WOJCIECHA w kategorii II szkół podstawowych Grupa z Tarnowa Podgórnego z projektu Teatr w Każdej Wiosce Gminnego Ośrodka Kultury „Sezam” w Tarnowie Podgórnym za dojrzałość teatralną i poetykę przedstawienia ukazującą moc indywidualności w konfrontacji z obowiązującymi społecznie zasadami w spektaklu ”Handlarz twarzy”
Grand Prix –WOJCIECHA w kategorii szkół ponadpodstawowych Teatr VERUM z Krotoszyńskiego Ośrodka Kultury za stworzenie magnetycznego świata pełnego napięcia, dramatycznych zwrotów oraz za poruszenie trudnych, współczesnych tematów w spektaklu „Rok 2040” WYRÓŻNIENIA w kategorii szkół podstawowych – Grupa z Samorządu Uczniowskiego SP40 w Poznaniu za naturalność gry aktorskiej i stworzenie zaskakującej etiudy filmowej Grupa z Batorowa z projektu Teatr w Każdej Wiosce Gminnego Ośrodka Kultury „Sezam” w Tarnowie Podgórnym za stworzenie bezpretensjonalnego i bąbelkowego świata z pozytywną lekkością w spektaklu „Oranżada” Grupa z Sadów z projektu Teatr w Każdej Wiosce Gminnego Ośrodka Kultury „Sezam” w Tarnowie Podgórnym za poruszenie ważnego tematu i plastyczność formy w spektaklu „Podmorze” Grupa teatralna „Płomienie” ze Szkoły Podstawowej nr 70 w Poznaniu za poruszenie ważnych, aktualnych problemów i stworzenie ciekawej teatralno-filmowej formy spektaklu „Połączeni” w kategorii szkół ponadpodstawowych Teatr A TO MY ze Stowarzyszenia AMICI w Poznaniu za kreacje aktorskie, wyobraźnię, atrakcyjną i kreatywną prostotę sceniczną w spektaklu „Alicja, którą znasz” Teatr MFP z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu za zespołowość i poruszenie tematu ważnych społecznych relacji w spektaklu „ZanikaNIE” Grupa teatralna Decem Toys z Domu Kultury w Rawiczu za zespołowy temperament sceniczny oraz wyjątkowe kreacje aktorskie w spektaklu „Damy i huzary”
RADA ARTYSTYCZNA FESTIWALU w składzie Agnieszka Gierach- scenografka, realizatorka projektów edukacyjnych i artystycznych Beata Bąblińska- aktorka, tancerka, realizatorka projektów teatralnych, tanecznych, muzycznych Grzegorz Babicz – aktor, reżyser, instruktor teatralny Bogdan Żyłkowski- aktor, pedagog, reżyser, realizator projektów artystycznych po obejrzeniu finałowych spektakli postanowiło wyróżnić twórców – artystycznych przewodników młodych aktorów za miłość do teatru. Nagrody Rady Artystycznej otrzymują –Ewelina Mendyka, Aleksandra Kołcz, Przemysław Walkowiak, Robert Idkowiak. Nagrodę za poszukiwania nowych form scenicznej wypowiedzi i odważne użycie nowych mediów w spektaklu ”Eliksir starości” dla Teatru Bez Granic z Zespołu Szkół im. O. M. Żelazka w Chludowie za kreatywne, inspirujące i nieszablonowe podejście do pracy nad spektaklem „(prze)życia” dla Grupy Teatralnej COKOLWIEK z Zespołu Szkół im. Kryptologów Poznańskich w Luboniu NAGRODA PUBLICZNOŚCI przyznane przez internetową widownię (1247 głosów) otrzymały kategoria I Teatr Nocne Marki ze Szkoły Podstawowej „Jedność” w Gostyniu -spektakl „Nocne Marki. Na strychu”. 181 odpowiedzi -65% głosów (głosowało 277 osób) kategoria II Grupa Teatralna 10.50 przy Szkole podstawowej nr 3 im. K. Makuszyńskiego w Kożminie Wielkopolskim– spektakl ”Złodzieje Czasu” 137 odpowiedzi -37% głosów (głosowało 410 osób) kategoria III Grupa Teatralna Decem Toys z Domu Kultury w Rawiczu -spektakl „Damy i huzary” 155 odpowiedzi -28% głosów (głosowało 560 osób) Wszystkie prezentacje festiwalowe opatrzone loginami organizatorów i stosownymi informacjami o wsparciu finansowym Samorządu Województwa Wielkopolskiego są zamieszczone na platformie interteatr. pl Uczestnicy – aktorzy, realizatorzy, opiekunowie grup teatralnych otrzymali dyplomy uczestnictwa i specjalnie wykonane metodą „upcyklingu” torebki z logo fetiwalu.
CENTRUM INICJATYW LOKALNYCH SPÓJNIK działania z zakresu organizowania społeczności lokalnej
Działamy zgodnie z modelem OSL. Projekt podkreśla znaczenie działań wzmagających partycypację lokalnych mieszkańców oraz dążenie do pobudzania w nich postawy samodzielności i sprawczości. Prowadzone akcje, animacje, warsztaty, spotkania międzysąsiedzkie zwiększają poczucie przynależności i odpowiedzialności mieszkańców za ich najbliższe otoczenie. Budujemy, wzmacniamy i promujemy relacje dobrosąsiedzkie w przyjaznym środowisku. Z chwilą wybuchu wojny w Ukrainie zaopiekowaliśmy się kilkudziesięcioosobową grupą Ukrainek i ich dzieci organizując im spotkania z psychologiem, policją, prawnikami, specjalistami pomagającymi założyć własne organizacje i stowarzyszenia, wspierającymi działania związane z e znalezieniem mieszkania i zatrudnienia. W ciągu 10 miesięcy 2023 roku odbywały się cotygodniowe, sobotnie przedpołudnia w Spójniku dla dorosłych, gdzie rozmawialiśmy o teraźniejszości w cieniu wojny w Ukrainie, możliwościach pokojowego rozwiązywania konfliktów, współpracy i działaniach osłonowych dla najbardziej poszkodowanych, działaniach włączających migrantów w świat nowych realiów i wartości. Odbywały się w Spójniku oraz na terenie Ogrodu Jordanowskiego nr 1 przy ul. Solnej warsztaty i animacje dla dzieci polskich i ukraińskich budujące relacje przyjaźni, zrozumienia, oswajania lęków i uprzedzeń. Z inicjatywy emigrantek powstał Klubu Aktywnych Ukrainek. W udostępniony im pomieszczeniach Spójnika odbywały się samopomocowe spotkania we własnym gronie, gdzie Ukrainki wspierały siebie nawzajem w trudnych sytuacjach, kultywując tradycyjne ukraińskie zwyczaje, szyjąc kostiumy i przygotowując okazjonalne spotkania artystyczne.
PARTNERSTWO Tworzymy żywą, spójną, tętniąca, sąsiedzką sieć. Rozwijamy sieci partnerskiej współpracy z organizacjami NGO, stowarzyszeniami, fundacjami, placówkami oświaty i uczelniami takimi jak: Teatr Polski, TPN, autorskie galerie, lokalne zakłady rzemieślnicze, organizacje pozarządowe (Stowarzyszenie Zmyślni, Fundacja Słowo i Kropka, Fundacja Fractal, Fundacja Mały Dom Kultury, Centrum Inicjatyw Międzykulturowych Horyzonty, THE BUNKIER, Galeria Szokart, Towarzystwo Przyjaciół Szkoły Baletowej, Fundacja Nie Wykluczaj Mnie, Ogród Jordanowski nr 1, Szkoła podstawowa nr 13,40,75 oraz Przedszkole nr 66. Dzięki sieciowaniu powstają niebanalne pomysły i realizowane są ciekawe zadania, a ich realizacja przynosi szereg korzyści. Wspieraliśmy jednocześnie wspólnoty mieszkaniowe. Dzięki takiej współpracy mieszkańcy otrzymali środki finansowe spoza SCILa na realizację zadań na ich podwórkach. Byliśmy w stałym kontakcie z partnerami społecznymi wymieniając doświadczenia, wspierając działania i angażując ich we wspólne przedsięwzięcia. Niezwykle ważnym ogniwem naszej aktywności są działania promujące sąsiedzkość i życie podwórek min. współorganizacja imienin Seweryna przy Mielżyńskiego oraz wspólne tworzenie koncepcji i warsztaty artystyczne ( tworzenie kostiumów, masek, rekwizyty, instrumentów muzycznych oraz scen teatralnych) budujących przedstawienie przy pomocy partnerów -CIM Horyzonty, Ogród Jordanowski nr 1, Klub Aktywnych Ukrainek. Odbyła się parada podwórkowa i widowisko „chodzimy, latamy, tańczymy, śpiewamy”-wędrowaliśmy po ulicach Składowej, Św. Marcin, Kościuszki, Fredry, Mielżyńskiego, Placu Cyryla Ratajskiego, 23 Lutego, Młyńskiej, Solnej , gdzie w Ogrodzie Jordanowskim prezentowaliśmy wspólnie przygotowane widowisko CHODZIMY, LATAMY, TAŃCZYMY, ŚPIEWAMY.
ANIMACJE Opracowaliśmy tematykę i sposoby realizacji działań na terenie podwórek podczas bezpośrednich spotkań z ich mieszkańcami. Ustaliliśmy konkretne działania dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Ważne tematy lokalnej społeczności to przede wszystkim wsparcie mentalne i materialne dla uchodźców z Ukrainy – pomoc w znalezieniu miejsc noclegowych, lokali mieszkalnych, pokoi do wynajęcia, udział mieszkańców w zbieraniu darów, organizacja spotkań Ukrainek z psychologiem, policją, prawnikami, specjalistami pomagającymi zakładać własne firmy i stowarzyszenia, spotkania z mieszkańcami w celu oswojenia nowej, wojennej sytuacji, działaniami włączającymi migrantów w świat nowych realiów i wartości, organizacja warsztatów i animacji z udziałem dzieci polskich i ukraińskich (systematyczne spotkania w poniedziałki, środy i soboty w miesiącach marzec –lipiec). Współorganizacja i prowadzenie Klubu Aktywnych Ukrainek (poniedziałki w miesiącach sierpień- grudzień). Z mieszkańcami naszego fyrtla- społecznościami podwórek przy ulicach Składowej 11,12, Towarowej 43, Kościuszki 80, Mielżyńskiego 21 i 25, 3maja i placem Cyryla Ratajskiego 1, 23 Lutego 8, Młyńskiej 15, Nowowiejskiego 15 i Ogrodem Jordanowskim nr1 przy ul. Solnej zorganizowaliśmy paradę i widowisko plenerowe CHODZIMY, LATAMY, TAŃCZYMY, ŚPIEWAMY. Podczas kilkumiesięcznych spotkań ze spójnikową lokalną społecznością ( 04 04-27 08) opracowaliśmy koncepcję artystyczną, przeprowadziliśmy cykl warsztatów plastycznych tworzenie kostiumów i dekoracji, muzycznych -kompozycja muzyki wykonywanej na żywo, ruchowych -ustawienie ruchu scenicznego i teatralnych – wykonanie etiud według własnych pomysłów. W działaniach uczestniczyli mieszkańcy poznańskiego Starego Miasta oraz dzięki współpracy z CIM Horyzonty sąsiedzi z Europy, Azji i Afryki. Wykonaliśmy warsztaty, animacje, próby do parady i widowiska plenerowego. Zaangażowaliśmy mieszkańców, wolontariuszy z organizacji samorządowych CIM Horyzonty oraz twórców kultury z obszaru SCILa jako prowadzących spotkania, warsztaty, animacje.
INICJATYWY Zrealizowaliśmy szereg inicjatyw oddolnych z mieszkańcami kamienic przy ulicach- Składowa 11 i 12, Towarowa 43, Nowowiejskiego 15, Mielżyńskiego 21 i 25, 3 Maja 49 i plac Cyryla Ratajskiego 1, Młyńska 8, Św. Marcin 49, Św. Wojciech oraz organizacjami pozarządowymi -Fundacja Fractal, Stowarzyszenie Zostań Gwiazdą Kabaretu, Klub Seniora Przystań, Stowarzyszenie Zmyślni, Mały Dom Kultury, THE BUNKIER, Teatr Za Miastem, Fundacja Nie Wykluczaj Mnie, Fundacja Słowo i Kropka, Stowarzyszenie Szkoły Baletowej, Klub Aktywnych Ukrainek i placówkami oświatowymi- Przedszkole nr 66, szkoły podstawowe nr 13, 40 75. Przekazaliśmy środki finansowe na szereg inicjatyw wzbogacających tkankę podwórkową -rośliny, donice, ławki, mała architektura- wspieramy inicjatywy kulturalne naszych sąsiadów ( spotkania przy kawie, imieniny i urodziny mieszkańców podwórek, spontaniczne akcje odnawiania zaniedbanych fragmentów ulic itp). Udzieliliśmy merytorycznego wsparcia wspólnotom lokalnym szukających pomocy w uzyskaniu środków finansowych na swoje projekty spoza środkami finansowymi CILa ( ul. 3Maja, Mielżyńskiego, Marcinkowskiego, Przedszkole 66, Galeria Szokart). PROMOCJA Wszelkie działania aktywizujące mieszkańców i dedykowane mieszkańcom były regularnie dokumentowane. Prowadziliśmy na bieżąco relacje – zamieszczaliśmy posty w Internecie na fb/spojnik. Wykonaliśmy prezentację video podsumowująca działania warsztatowe, animacje i inicjatywy oddolne mieszkańców. Kolejny film video jest zapisem warsztatów, animacji , prób, parady i widowiska CHODZIMY, LATAMY, TAŃCZYMY, ŚPIEWAMY.
CODZIENNOŚĆ ZACZAROWANEGO DOMU TWÓRCZEGO
wydanie tomu poezji Hanny Rubinowskiej z ilustracjami Grażyny Grasy Nowackiej. Tom poetycki jest debiutem Hanny- osoby z niepełnosprawnością, autorki kilkudziesięciu tekstów poetyckich powstałych w ciągu ostatnich 5 lat. Wiersze zostały urozmaicone ilustracjami Grażyny Grasy Nowackiej. Zorganizowaliśmy wieczór poezji Hanny Rubinowskiej podczas którego zaprezentowano Jej wiersze interpretowane przez aktorów Teatru ORBITY z towarzyszeniem muzyki improwizowanej Ewy Rubinowskiej.