wiosna młodych

 

wiosna 5

W 1999 roku w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu Rada Starszych -Teresa Gąsiorowska, Henryk Dąbrowski, Piotr Dehr, Teresa Nowak, Bogdan Żyłkowski powołała do życia Wiosnę Teatralną Młodych.

Zainaugurowano coroczne forum współczesnego. teatru, nowoczesnej dramaturgii, śmiałych pomysłów inscenizacyjnych. Wykonawcami byli spontaniczni aktorzy, niebanalni reżyserzy, odważni scenografowie, poszukujący choreografowie. Prezentowany teatr z pogranicza muzyki, plastyki, słowa  łączył klasyczną treść z  nowoczesną formą.  Do Poznania przyjeżdżał teatr najmłodszy, szkolny, gimnazjalny, licealny i studencki. Byli artyści z zagranicy, z Polski, z Poznania i z okolic. Oglądaliśmy spektakle autorskie i premierowe oraz spektakle nagradzane na festiwalach, galę słowa i teatr tańca, widowiska plastyczne i zdarzenia muzyczne – małe formy dramatyczne i gry zespołowe. W ZAMKU zawsze spotykaliśmy wrażliwych, ciekawych, niespokojnych, poszukujących, kreatywnych, starszych i młodych. Wiosna zaczęła się u nas !

W 2010 roku wernisaż wystawy Architektura Dźwięku- Architektura Kostiumu z Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu z I Pracowni Projektowania Ubioru Ad. dr  hab. Sławomiry Chorążyczewskiej i as. Elżbiety Cios  rozpoczął nowy rozdział spotkań ze współczesną sztuką- Wiosnę Młodych. Było energetycznie, niekonwencjonalnie, odważnie.  Malarstwo przemówiło słowami/Pożądanie schwytane za ogon/, słowo zastąpiło gest/ Angst /, światło przemówiło obrazem/Metamorfozy/, muzyka narysowała czas / Piąta pora roku/, Czas zatrzymał czas/ Długi świąteczny obiad/ , Tak zrównało się z Nie.  W kosmicznym wymiarze Sztuki nastąpiło załamanie konwencji i zmiana schematu –Kopciuch pokazał ostre pazury, Picasso napisał dramat,  Chopin zamienił się w malarza, Faust pojawił się bez Małgorzaty, Tiffany wcale nie zaprosił na śniadanie. Mimo tego śpiewały Skowronki, wyjszła Dziewczyna z Szafy, przyfrunął Czerwony Balonik, Rewizor stoczył bój z Niedźwiedziem… Cudowne wiosenne przebudzenie zapełniło zamkowe przestrzenie fotografią, filmem, plakatem, rzeźbą i unikatowym ubiorem. Były to twory oryginalne i zdecydowanie premierowe!  Wielka wyobraźnia młodowiosennych artystów zasłużyła na podziw i uznanie oddanej, nieschematycznej i wielopokoleniowej publiczności.

wiosna 3wiosna4wiosna 7wiosna2wiosna1

W 2016 roku   wiosenne spotkanie młodych odbywało się  w poetyce Studia Teatralnego PRÓBY, które przez kilkanaście wiosennych lat było gospodarzem wydarzenie. Zamkowy dwudziestolatek zaprosił na niekonwencjonalne spektakle, filmy, wystawy i zdarzenia parateatralne. Zaprezentował twory najnowsze, zdarzenia sprzed lat, zdjęcia archiwalne, plakaty ponadczasowe, muzykę eksperymentalną i awangardowe kostiumy. Zaprosił Próbowiczów, którzy występują na profesjonalnych scenach, tworzą scenografię, reżyserują przedstawienia i filmy, realizują audycje radiowe, prowadzą własne trupy artystyczne, organizują festiwale i przeglądy sztuki, piszą, recenzują, bawią się Teatrem i w Teatr. Zaprosiliśmy przyjaciół, którzy dzielą się z nami swoim talentem. Spotkalismy się z ludźmi niebanalnymi, ciekawymi świata, z pasją oddającymi się tworzeniu, wymyślaniu, interpretowaniu, przewracaniu schematów, przywracaniu sensów –marzycieli, poetów, migrantów wyobraźni. Przyglądalismy się się ich energii, odkrywalismy aktywność, smakowalismy entuzjazm, pokrzepialismy się ich temperamentem. Zmienność nastrojów i wielość zaskoczeń uczyniła 5 młodowiosennych dni czasem niecodziennej przygody ze sztuką.

wiosna 6

 

 

nagodzone w konkursie plakaty z archiwum CK ZAMEK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

one × 3 =