PRZEGLĄD SPEKTAKLI: MŁODZIEŻ ZE SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

 

Grupa A TO MY

przy Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom i Rodzinom AMICI w Poznaniu.

Zaczęliśmy pracę podczas pandemii od warsztatów on line. Powstawały etiudy, gdzie wykorzystywaliśmy to, co było pod ręką, aby działać twórczo. Zatem aktorzy grali sami ze sobą, prowadząc dialogi w roli. Myślę, że to trudne doświadczenie jednocześnie bardzo ich otworzyło i uaktywniło, sądząc po nagrodach, które zebrali za swoją pracę. Obecnie pragnęli zagrać na scenie i to dla młodego widza. Zapragnęli stworzyć bajkę. Czytaliśmy razem książkę o Alicji i krok po kroku zbudował się całkiem pokaźny scenariusz. Ponieważ każda grupa zagłębiała się w jakiś fragment i dla siebie go opracowywała, to rozbudował się dość mocno, ale trudno było coś wyrzucić z uwagi na przywiązanie się do swojej roli osób pracujących nad danym fragmentem. Jest jak jest. Historia znana, lecz na nowo odkrywana przez zespół i wzbudzająca zachwyt. Liczymy, że i widz podąży z chęcią z nami tymi nowymi, ale i nieznanymi ścieżkami.

ALICJA, KTÓRĄ ZNASZ– adaptacja „Alicji w krainie czarów”.

Opieka artystyczna –Hanna Szeląg

 


TEATR MPF

z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu

Teatr pracuje od października 2014 roku. Tworzą go ludzie pełni pasji i kreatywności. W ciągu roku przygotowują wiele spektakli realizujących różne konwencje widowisk scenicznych. Dotychczas Teatr MPF zgromadził następujące wyróżnienia za: SPEKTAKL „ZANIKANIE” 2022 • Nagroda za reżyserię spektaklu na XVII Ogólnopolskich Młodzieżowych Zatargach z Teatrem w Bolesławcu, nagroda aktorska indywidualna dla Krzysztofa Marcinkowskiego SPEKTAKL „ŁAKNĄĆ” 2020 (czas pandemii): • Nagroda na Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko 2020” SPEKTAKL “KONTAKT” 2019: • Grand Prix Wielkopolski na Festiwalu Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko 2019”, • nagroda za reżyserię spektaklu na XVI Ogólnopolskich Młodzieżowych Zatargach z Teatrem w Bolesławcu, dwie nagrody aktorskie indywidualne dla Krzysztofa Marcinkowskiego i Natalii Olejniczak, • wyróżnienie w Ogólnopolskim XIX Poznańskim Festiwalu Teatrów „Marcinek 2019”, • tytuł finalisty ogólnopolskich 46 Wadowickich Spotkań Teatralnych „Zgraja 2019”, • tytuł finalisty VIII Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego w Scenie „I” w Krakowie SPEKTAKL “SYSTEM DOSKONAŁY” 2018: • laureaci VI Ogólnopolskiego Festiwalu im. Felicjana Dulskiego w Krakowie – zdobywcy nagród specjalnych za próbę uchwycenia kobiecej psychiki i jej złożoności oraz za reżyserię spektaklu • wyróżnienie w finale Ogólnopolskiego XVIII Poznańskiego Festiwalu Teatrów „Marcinek 2018”, • wyróżnienie w finale Ogólnopolskiego Integracyjnego Przeglądu Teatralnego Kościan 2018, • laureaci XV Ratajskiego Przeglądu Teatrów Nocą z Amici im. T. Gąsiorowskiej SPEKTAKL “POZORY” 2017: • III miejsce za spektakl „Pozory” oraz indywidualne wyróżnienie aktorskie dla Wojciecha Dolatowskiego na XVII Ogólnopolskim Poznańskim Festiwalu Teatrów Marcinek 2017, • finaliści XII Przeglądu Młodego Teatru Wielkopolski „Dzień Dobry Sztuko 2017” w Suchym Lesie, • finaliści V Ogólnopolskiego Festiwalu Konstelacje Teatralne w Szamocinie • nagranie filmu pokonkursowego pt. „Pozory” w CK Zamek w Poznaniu SPEKTAKL “SIŁA UŚWIADOMIENIA” 2016: • nagrody specjalne za spektakl oraz reżyserię SIŁY UŚWIADOMIENIA na IV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów im. Felicjana Dulskiego w Krakowie • finaliści XI Wielkopolskiego Przeglądu Młodego Teatru „Dzień Dobry Sztuko” 2016 Mimo wszystkich wyróżnień, sukcesów i pełnych uznania oraz konstruktywnych wskazówek opinii Teatr MPF to grupa osób, które każdy przegląd i festiwal traktują przede wszystkim jako wyzwanie, możliwość spotkania teatralnego, doświadczenia piękna sztuki i rozwoju zarówno osobistego jak i zespołowego, wspólnego doskonalenia warsztatu oraz poznania ciekawych i połączonych wspólną teatralną pasją ludzi, którzy – posługując się słowami mistrza – nie tylko „kochają siebie w teatrze, ale kochają teatr w sobie”.

ZanikaNie to artystyczna kreacja inspirowana spojrzeniem na świat i kulturę współczesną. Spektakl stanowi ostrzeżenie przed utratą indywidualności. ZanikaNie nie jest prezentacją ludzkiej słabości, braku siły do buntu, ale próbą zgłębienia procesu unifikacji człowieka zmagającego się z własnymi myślami i emocjami, uwikłanego w relacje, zafascynowanego a jednocześnie przerażonego światem.

Opieka artystyczna – Ewelina Mendyka


DECEM TOYS

z Domu Kultury w Rawiczu. 

To amatorska grupa osób zapasjonowanych rzemiosłem aktorstwa. Działając od października 2015 roku, pod okiem naszego reżysera Sylwestra Różyckiego doskonalimy warsztat pracy scenicznej i tworzymy spektakle. W naszym repertuarze znaleźć można interpretacje klasycznych dramatów autorstwa m.in Czechowa, Fredry oraz Mrożka jak i przedstawienia autorskich tekstów.

DAMY I HUZARY Aleksandra Fredry i Sylwestra Różyckiego to spektakl o różnicach. Wyśmiewane są tu karykaturalne zachowania kobiece i męskie, sprzeczności pokoleniowe czy światopoglądowe. Na kanwie historii o siostrach przybyłych w gościnę do podstarzałego, majętnego brata, by go ożenić, maluje się obraz społeczności pełnej barw i kontrastów. Waleczni Huzarzy mierzą się tu z delikatnymi damami, knuje się intrygi, a miłość rozkwita w tajemnicy. Tło historyczne zostaje zachowane choć świat przedstawiony i klimat opowieści snutej przez naszą grupę w niektórych momentach może zaskoczyć. Damy i huzary w wersji DECEM TOYS to po prostu reinterpretacja klasyki, pełna jednak aktualnego humoru i ciekawych pomysłów scenicznych.
Opieka artystyczna –Sylwester Różycki 


TEATR VERUM


Dawniej KOKERSI, grupa teatralna powstała w lutym 2018 roku. W jej skład wchodzi młodzież z całego powiatu krotoszyńskiego a także z Milicza czy Smolic. Grupa pracuje warsztatowo, ale część zajęć to próby do spektakli. Przez cztery lata grupa stworzyła: Lokomotywę, Króla Lwa, Piękną i Bestię, autorską Alicję Czarów i najnowszy, również autorski, spektakl Rok 2040. Teatr odbywa trasy teatralne po województwie wielkopolskim, kujawsko-pomorskim oraz dolnośląskim. Poprzedni spektakl (Alicja Czarów) został dobrze oceniony na AST we Wrocławiu.

ROK 2040 Jak wyobrażasz sobie koniec świata? Większość przywoła obraz rodem z Księgi Objawienia – katastrofa i pożoga; ciemność i brak nadziei; wszystko na zatracenie i nic na zachowanie. Obraz smutny lub przerażający, ale zawsze odległy. Wreszcie obraz zdarzenia chwilowego, wręcz błyskawicznego i to już w skali naszych nielicznych dni. Co jeśli koniec świata nie jest momentem, ani chwilą ostateczną, ale długim procesem, który już trwa? Pamiętasz utopijną wizję” Orwella? Dlaczego Winston tak nie znosił świata w którym żył? Obywatel Smith stał się świadomy. Niosąc prawdę choćby w pojedynkę, dla systemu kłamstwa był jak cała armia podziemia – tak potężna jest prawda! Witamy w rzeczywistości „Roku 2040”. Witamy w nowym świecie na nowych zasadach! Poznajesz go? W najnowszy, oryginalny spektakl TEATRU VERUM wprowadzą Cię dwie urocze siostry Róża i Emilia, które chcą pomóc swojej schorowanej matce. Czeka je długa i bolesna droga. Bohaterów spektaklu powinniśmy szukać pośród nas samych, obserwuj uważnie otoczenie, a gdy będziesz gotowy wyrusz w drogę na poszukiwanie własnej, jedynej prawdy. Pytanie, czy Jesteś?
Opieka artystyczna – Zuzanna Kozina-Błauciak


COKOLWIEK

przy Zespole Szkół w Luboniu

To optymistyczni kabareciarze, którzy potrafią śmiać się z siebie i z otaczającej nas rzeczywistości, trochę niepoważni ludzie, którzy trochę poważnie lubią teatr, i mają nadzieję, że choć trochę teatr lubi ich. Bo my – Cokolwieki – potrafimy zagrać cokolwiek i gdziekolwiek… Szydercy i wrażliwcy, ekstra- i introwertycy, tak różni, a jednak do siebie podobni…
(PRZE)ŻYCIA to teatralny collage o różnych odcieniach młodości. To sztuka o szukaniu nas w innych i innych w sobie, o emocjach rozpiętych między czułością a złością, rezygnacją a zaangażowaniem, pragnieniem a przesytem.
Opieka artystyczna –Aleksandra Kołcz, Przemysław Walkowiak


PRZY OKAZJI

z LO w Tarnowie Podgórnym.

Grupa działa od 15 lat w zmieniającym się składzie. Brała udział z sukcesami w festiwalach teatralnych, np. Dzień Dobry Sztuko, Marcinek, Melpomena, Arlekinada. Wystawiane spektakle ( scenariusze własne lub gotowe) zawsze wchodzą w dialog ze współczesnością. 

PO LEKTURZE to spektakl, który powstał na podstawie scenariusza powstałego z rozmów z uczniami podczas spotkań online. Spektakl to zapis refleksji młodych ludzi „po lekturze” kanonu lektur szkolnych.; to czasami prowokacyjna dyskusja ze szkolno- polonistycznym odczytaniem postaci literackich, próba własnej ich interpretacji; czasami polemizująca ze schematyzmem analiz i komentarzy, dystansująca się od nich, czasami na nowo ukazująca bohaterów lektur. Młodzi aktorzy, szanując tradycję, domagają się prawa do własnego głosu w ocenie literatury i jej roli; stąd w galerii postaci, które prezentują są takie, które ich irytują, są dla nich anachroniczne, ale i takie, które ich wzruszają, podziwiają je.
Opieka artystyczna -Grażyna Smolibocka

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 1 =